Friday, April 28, 2006

Aliby

Nahodíme nějaký detektivní příběh: byla vykradena banka ... a byli zadrženi jistí podezřelí. Ti si však navzájem poskytují aliby. V každém kole jedno družstvo představuje podezřelé. Odejdou bokem a domluví si nějaké aliby (např. že v té době byli na kulečníku, co tam dělali a tak...). Po té jde každý podezřelý k jinému družstvu a to ho vyslýchá. Postupně si družstva podezřelé vymění a snaží se najít nějakou chybu v jejich aliby (např. jeden bude tvrdit, že hráli karambol a druhý, že pool). V roli podezřelých se postupně vystřídají všechna družstva.

Wednesday, April 26, 2006

Malování písniček

Opět každé družstvo vyšle jednoho člena. Těm je tentokrát ukázán název nějaké písničky (je potřeba hrát ve společnosti, kde všichni znají podobné písně). Po té se hráči rozprchnou ke svým družstvům a snaží se namalovat danou písničku. Družstvo, které ji začne první zpívat získává bod.

Slova v písničkách
Každé družstvo si napíše abecedu (ňák vhodně upravenou, např. bez q, x, ale s některými českými znaky). Po té se zpívají písničky a úkolem družstev je ke každému písmenu napsat slovo, které má alespoň 4 písmena a které se vyskytuje v některé ze zpívaných písniček.

Tuesday, April 25, 2006

Hra s příslovíma

Opět si každé družstvo vymyslí známé přísloví. Hraje se na kola, v každém kole je jedno družstvo bokem a ostatní družstva se snaží uhádnout jeho přísloví a to tak, že se ho postupně ptají na libovolné otázky a vybrané družstvo odpovídá, přičemž jediné požadavky na odpověď jsou tyto: musí být rozumně krátká (určí rozhodčí) a musí obsahovat jedno slovo z vybraného přísloví (samozřejmě pokaždé jiné slovo), případně by se odpověď mohla aspoň trochu vázat k otázce. Hádající družstva si musejí odpovědi pamatovat (tj. nesmí si je zapisovat) a snaží se uhádnout, co je to za přísloví.

Sunday, April 23, 2006

Šarády

V každém kole vyšle každé družstvo jednoho zástupce. Rozhodčí pak ukáže zástupcům jedno nebo více slov a ti licitují o to, kdo ho zvládne předvést nejrychleji, přičemž se můžou nabízet jen pevně dané časové limity (já používám (v sekundách): 120, 90, 60, 50, 40, 30, 25, 20, 15, 12, 10, 7, 5, 4, 3, 2, 1, 0, -1). Hráč, který řekne nejmenší čas, začne předvádět. Předvádí pantomimicky a po celou dobu předvádění smí jeho družstvo hádat. Pokud se trefí, tak získává bod a toto kolo končí. Po té, co hráč skončí s předváděním, má družstvo ještě jeden tip. Pokud ani pak neuhádne pokračuje s předváděním další hráč (občas se dovoluje dodatečná licitace, tj. po neúspěšném pokusu mohou ostatní ještě licitovat). Přičemž 0 znamená, že hráč nepředvádí a jen se nastaví do určité polohy, čas -1 znamená, že družstvo rovnou hádá.

Šarády

V každém kole vyšle každé družstvo jednoho zástupce. Rozhodčí pak ukáže zástupcům jedno nebo více slov a ti licitují o to, kdo ho zvládne předvést nejrychleji, přičemž se můžou nabízet jen pevně dané časové limity (já používám (v sekundách): 120, 90, 60, 50, 40, 30, 25, 20, 15, 12, 10, 7, 5, 4, 3, 2, 1, 0, -1). Hráč, který řekne nejmenší čas, začne předvádět. Předvádí pantomimicky a po celou dobu předvádění smí jeho družstvo hádat. Pokud se trefí, tak získává bod a toto kolo končí. Po té, co hráč skončí s předváděním, má družstvo ještě jeden tip. Pokud ani pak neuhádne pokračuje s předváděním další hráč (občas se dovoluje dodatečná licitace, tj. po neúspěšném pokusu mohou ostatní ještě licitovat). Přičemž 0 znamená, že hráč nepředvádí a jen se nastaví do určité polohy, čas -1 znamená, že družstvo rovnou hádá.

Saturday, April 22, 2006

Jméno Oblíkání
Typ Uvnitř
Potřeby - lidi 1 organizátor
Potřeby - věci nic
Hráči 10 a víc
Doba 15-20 min.
Jak Družstva
Zdroj klasická

Úkolem je během časového limitu navléct na jednoho člena družstva co nejvíce vrstev oblečení.
Varianta 1: může se používat pouze oblečení, co mají hráči právě na sobě; Varianta 2: hráči si mohou donést libovolné (svoje) oblečení. Doporučuji nejdříve korektně definovat co to znamená "mít oblečeno".



Jméno Ruce, nohy
Typ Uvnitř
Potřeby - lidi 1 organizátor
Potřeby - věci nic
Hráči 10 a víc
Doba 10-15 min.
Jak Družstva
Zdroj klasická

V každém kole zadáme určitý počet noh a ruk (např. 4 ruce a 2 nohy). Úkolem družstev je přeskupit se co nejrychleji tak, aby se dotýkali země pouze (a přesně) zadaným počtem končetin (ničeho jiného než země se dotýkat nesmí). Družstvo, které to zvládne nejrychleji, má bod.

Thursday, April 20, 2006

Nošení věcí

Základním principem je nošení věcí z okolí na určené místo, přičemž u těch věcí je důležité pouze to na jaké začínají písmeno.
- Přineste vše co začíná na ... - úkolem je během časového limitu donést co nejvíce věcí, které začínají na nějaké zadané písmeno.
- Abeceda - úkolem je během časového limitu nashromáždit věci, tak aby bylo zastoupeno co nejvíce písmen abecedy
- Slova - vždy zadáme nějaké slovo a úkolem je donést věci tak, aby se z prvních písmen poskládalo zadané slovo

Wednesday, April 19, 2006

Signál

Hrají dvě družstva proti sobě. Hráči sedí za sebou a drží toho před sebou za uši. Před prvními hráči leží dvě věci. Rozhodčí háže kostkou tak, že na ni vidí vždy pouze poslední hráč v řadě. Podle toho, jaké číslo padne na kostce (lichá X sudá), zatahá hráč předchozího hráče za ucho a tak se signál šíří až k prvnímu, který podle toho, které ucho bylo taháno chytne jeden z dvou předmětů. Držstvo které to zvládne rychleji provede rotaci o jedna (tj. první jde na konec a ostatní se posunou). Družstvo, které se prorotuje úplně jako první vyhrává.

Monday, April 17, 2006

Hry vevnitř

Toto jsou hry dovnitř. Většinou do nějaké uzavřené místnosti. První kategorie her vyžaduje židličky, jinak většinou vystačíme s tužkou a papírem a dobrou náladou (bez té to však nepůjde téměř nikdy).
1. Hry v kolečku
Tyto hry se hrají v kolečku, které je tvořeno židlemi, na kterých sedí hráči. Počet hráčů je 10-30. Většinou hraje každý sám za sebe, nejsou příliš soutěživé, spíše pro zabavení, seznámení. Nejlépe prokládat písničkami.
Kytky
Typická seznamovací hra, kterou my však většinou nehrajeme se jmény, protože se známe, ale s názvy kytek, zvířat, států apod. Jeden hráč je uprostřed a má šátek (s velkým uzlem). Někdo začne a řekne jméno (kytku, zvíře, stát ...) jiného hráče. Vyvolaný hráč musí říct další jméno (kytku, zvíře, stát ...) dřív než ho ten uprostřed bouchne. Když ho ten uprostřed dřív bouchne, jde ten bouchnutý doprostřed. Nejdůležitější pravidlo: Při výměně musí ten co si sedá říct další jméno (kytku, zvíře, stát ...) dřív si sedne, jinka ho ten novej prostřední může bouchnout a znova se vymění.

Sunday, April 16, 2006

Hledání člověka

Tato hra se trochu liší od ostatních družinovkových her. Jednak se hraje venku a jednak vyžaduje drobné soutěže jako svoje podhry.
Nejdříve si musíme zajistit, že nějaký člověk bude v době družinovky na nějakém místě a připravit si popis toho člověka a místa. Během družinovky pak děti hrají různé soutěže za které získávájí body. Za ty body si pak kupují popisky toho člověka, případně nějaké nápovědy, jak ho najít (např. kde ho najít). Úkolem dětí je zjistit nějaké zadané údaje o onom člověku (např. oblíbené plyšové zvířátko).
Ideální je pokud se děti (a případně ani organizátor) s tím člověkem neznají a on o tom neví (že jo, Lucko?).

Friday, April 14, 2006

5-10

V zájmu zabití co nejvíce času, pexeso na družinovce nejen hrajeme, ale také (resp. hlavně) vyrábíme. Postup je jednoduchý: nastříháme 64 kartiček a děti je pokreslí obrázky (pokud možno tak, aby tam každý obrázek byl právě dvakrát). Druhou stranu doporučuji nechat bílou.
Po té si námi vyrobené pexeso zahrajeme.
Pozn. Při použití velkých kartiček, lze hrát na podlaze, ve velkém počtu a po družstvech.

Thursday, April 13, 2006

Makačka na bednu

(Pozn. Někteří pohané nazývají tuto hru "Encyklopedie", ale já už je převedu na správnou víru.) Počet hráčů 4-30. Na tuto hru potřebujeme sadu kartiček, na kterých jsou různá "témata" (co já vím, jak to nazvat, např. stát, sportovec, jídlo ...). Před hrou zvolíme (vylosujeme) jedno písmeno. Po té jeden člověk postupně čte kartičky a ostatní se vždy snaží vymyslet slovo, které spadá do daného tématu a začíná na správné písmeno. Hráč, který řekne první slovo splňující uvedené požadavky, dostane kartičku. Slovo, které již bylo jednou použito, se již používat nesmí. Vyhrává ten, kdo má na konci nejvíce kartiček a v dalším kole za trest dělá toho, kdo kartičky čte.
Pokud vás zajímá, jaká slova mohou být na kartičkách, tak mě napište a já vám pošlu moji sadu.

Wednesday, April 12, 2006

QWRTX

Pozn. Uznávám, že ten název není příliš výmluvný, ale to nevadí.
Toto je hra přibližně na celou družinovku. Příprava: tratˇ - čtverečkovaná, šířka trati je 2-4 políčka, může se různě zatáčet, rozdvojovat, mohou tam být teleporty, zakázaná políčka, kytičky atd. (viz. vaše fantasie). Dále lístečky (každé několikrát): 1, 2, 3, věž, kůň, střelec, žibřiď, pižmole, QWRTX, kostka.
Základ hry: úkolem je dostat se ze startu (ten je na začátku trati), do cíle (ten je na konci - překvapivé, že?). Každý hráč má jednu figurku se kterou se pohybuje. Hráči různými způsoby získávají lístečky (viz. níže). Jak se pohybuje záleží na tom, jaký má lísteček: čísla (to jako 1, 2, 3) značí, že se může posunout o příslušný počet políček (a může u toho měnit směr), věž - může se pohnout v řádku či ve sloupci o max. 3 pole, střelec - šikmo o max. 2 pole, kůň - prostě jako kůň v šachách, žibřiď - toho si nepamatuju, ale nějak fikaně, pižmole - pohne se všemi hráči o jedna, QWRTX - pohne s jedním libovolným hráčem o dva, kostka - hodí si kostkou a podle čísla určíme figuru podle které se bude hýbat (pouze z prvních 6). Kromě toho platí pro pohyb následující pravidla: na každém políčku může stát max. 1 hráč - na políčko, kde někdo stojí si nesmíte stoupnout, ani přes ně přejít; teleport vás někam přenese; na zakázaném políčku nesmíte zastavit, ale můžete projít; na kytičce získáváte prémiový bod; další dle vaší fantasie. Pořadí v jakém hráči táhnou určujeme nějakým rozumným způsobem.
Lístečky se získávají hlavně tímto způsobem: do jedné místnosti uschováme několik lístečků (klidně to může být méně než je hráčů) a pak tam vpustíme hráče. Hráč, který najde lísteček, si ho může vzít a odejít zpátky nebo hledat dál nějaký lepší. Po té co všichni najdou nějaký lísteček nebo uplyne časový limit, skončíme a jdeme provést tah. Kromě tohoto základního způsobu vyhlašujeme různé prémiové soutěže, za které lze získávat prémiové lístečky (opět viz. vaše fantasie a možnosti).

Tuesday, April 11, 2006

Už to cítím

Intelektuálně náročnější hra. Musíme si připravit 81 lístečků. Na každém lístečku je objekt, který má následující 4 vlastnosti:
- tvar: kolečko, čtvereček, trojúhelník
- barva: modrá, červená, zelená
- vyplněnost: prázdné, plné, šrafované
- počet: 1, 2, 3
Příklad: dva červené šrafované čtverečky. Na každém lístečku je samozřejmě jiný objekt (81 proto, že 81=3*3*3*3). Hra spočívá v hledání Trojic. Trojici, tvoří takové tři lístečky, pro které platí, že každou vlastnost mají všechny stejnou nebo úplně jinou (tj. např všechny mají stejnou barvu nebo jeden je červený, jeden modrý a jeden zelený; podobně pro ostatní vlastnosti).
Hra: na stůl položíme 16 lístečků. Všichni hráči se na ně dívají a snaží se vycítit trojici. Pokud se jim to nedaří, mohou to komentovat výroky typu "Já to necítím". Pokud někdo najde Trojici, ohlásí to výkřikem "Už to cítím" a dané tři lístečky si vezme a nahradíme je novými třemi. A tak dále...

Friday, April 07, 2006

Hledání s pantomimou

Hraje se po dvojicích. V každém kole je jeden z dvojice hledač a jeden napovídač. Hledače odvedeme z místnosti a napovídačům ukážeme jeden předmět (takový, který se dá odnést). Poté jdou napovídači vedle za hledačama a tam se jim snaží pantomimicky předvést, co mají přinést (nikdo nesmí mluvit - ani hledači). Když si hledač myslí, že aspoň tuší, co by to mohlo být, jde do místnosti, něco vezme a přinese to. Když je to hledaný předmět, získává jeho dvojice bod a končí se (jde tedy o rychlost), když je to špatný předmět, musí ho vrátit zpátky a může hledat dál (případně můžeme omezit počet pokusů na 3).
Tato hra má tu podstatnou výhodu, že děti jsou u ní po většinu času potichu.

Wednesday, April 05, 2006

Králi, králi dej vojáčka

Hrají proti sobě dvě družstva, která proti sobě vytvoří dvě řady. Začne jedno družstvo a řvou na sebe následujícně: "Králi, králi dej vojáčka" "Jakého?" "Modrého" "A kdo jím má být?" "Pepa" (Pozn. Za kurzívou psané části dosazujeme dle situace), načež daný hráč (Pepa) vyběhne (s rukama za zády) a pokusí se roztrhnout soupeřův řetěz, pokud se mu to podaří, vybere si jednoho z těch dvou, mezi kterými proběhl a ten jde k jeho družstvu. Pokud neprotrhne tak zůstává u soupeře. Opakujeme (a střídáme družstva) tak dlouho, dokud jedno družstvo nevimizí nebo dokud nebrečí nadpoloviční většina dětí.

Sunday, April 02, 2006

Oxford - Cambridge

Story: V Anglii se každoročně koná závod osmiveslic mezi dvěma slavnými univerzitami (viz. název).
Hra: Hráči se rozdělí do dvou týmů a posadí se na zem tak, že kapitáni družstev sedí proti sobě a drží se za ruce, jejich družstvose posadí za ně do vláčku a drží za ramena toho před sebou. Hra probíhá po kolech. V každém kole se nejdříve vesluje. To probíhá tak, že vždy pádlne jeden tým (nakloní se dozadu) a zařve návez svého týmu (to je nejdůležitější na celé hře - hodně řvát) a potom druhý tým a potom zas první tým a potom ... a to tak dlouho dokud rozhodčí nepískne. Když rozhočí pískne, musí si družstva navzájem vyměnit pozice, přičemž se pohybují po směru hodinových ručiček. Družstvo, které usedne do výchozí pozice první, tak nic, družstvu, které usedne druhé vypadává poslední člen a pokračuje se dalším kolem. Ti co vypadnou fandí dále svým týmům (hlavně hodně nahlas).
Pozn. Toto je moje oblíbená hra.